КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА від 15 квітня 2025 р. № 452 Київ Про затвердження Порядку проведення робіт з державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення Відповідно до абзацу сьомого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України “Про оборонні закупівлі” Кабінет Міністрів України постановляє: Затвердити Порядок проведення робіт з державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що додається. Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ Інд. 21 ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2025 р. № 452 ПОРЯДОК проведення робіт з державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення Загальна частина 1. Цей Порядок визначає механізм організації та проведення робіт з державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення (далі — державне гарантування якості), що відповідно до Закону України “Про оборонні закупівлі” закуповуються у вітчизняних суб’єктів господарювання для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони (далі — внутрішні закупівлі) та суб’єктів господарювання (організацій) держав — членів Організації Північноатлантичного договору (НАТО) і держав-партнерів під час реалізації зовнішньоекономічних договорів (контрактів) на закупівлю та постачання товарів, робіт і послуг оборонного призначення (далі — товари, роботи і послуги). Дія цього Порядку не поширюється на контроль якості товарів, робіт і послуг, що здійснюється представництвами державних замовників у сфері оборони (далі — представництва державних замовників) відповідно до Положення про представництва державних замовників у сфері оборони на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2009 р. № 1107 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 81, ст. 2737; 2021 р., № 21, ст. 942). 2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: інспектування виробничих процесів — перевірка, аналіз та оцінювання виробничих процесів, які мають ризики негативного впливу на якість товарів, робіт і послуг, для отримання та оцінювання доказів з метою визначення ступеня дотримання вимог державного контракту (договору) щодо якості товарів, робіт і послуг; процеси забезпечення якості — сукупність взаємопов’язаних робіт та заходів, які спрямовані на отримання підтвердження факту виконання вимог державних контрактів (договорів) щодо якості; план заходів та робіт з державного гарантування якості (далі — план заходів та робіт) — документ, затверджений уповноваженим органом з державного гарантування якості (далі — уповноважений орган), що встановлює об’єкт, мету та обсяг робіт з державного гарантування якості, умови, місце і строки проведення, а також звітність за результатами державного гарантування якості; представник уповноваженого органу — посадова особа уповноваженого органу, яка відповідає за організацію та проведення робіт з державного гарантування якості відповідно до наданих повноважень; протокол аналізу ризиків — документ, що містить відомості про виявлені ризики негативного впливу, їх оцінювання та застереження щодо них; ризики негативного впливу — небажана ситуація або стан, які негативно впливають на виконання визначених державними замовниками вимог щодо якості товарів, робіт і послуг; система менеджменту якості — сукупність взаємопов’язаних елементів структури та процедур діяльності суб’єктів господарювання, а також процесів забезпечення якості товарів, робіт і послуг; спеціалізовані організації — підприємства, установи і організації незалежно від форми власності, їх структурні підрозділи, які мають відповідні повноваження на провадження діяльності з оцінювання відповідності товарів, робіт і послуг, систем та процесів; стандарти із забезпечення (гарантування) якості — стандарти НАТО серії AQAP, національні стандарти та військові стандарти, ідентичні із стандартами НАТО серії AQAP; технічна експертиза — комплекс науково-технічних та організаційних заходів з провадження досліджень (випробувань) товарів, робіт і послуг з метою встановлення їх відповідності технічній документації та вимогам державних контрактів (договорів) щодо їх якості. Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про оборонні закупівлі”, “Про національну безпеку України”, “Про публічні закупівлі”. 3. Роботи з державного гарантування якості проводяться уповноваженим органом відповідно до Закону України “Про оборонні закупівлі”: на етапі перед укладенням державних контрактів (договорів) — для підтвердження спроможності системи менеджменту якості учасників відбору забезпечити виконання вимог державних контрактів (договорів) щодо якості товарів, робіт і послуг у разі встановлення державним замовником вимог щодо державного гарантування якості; на етапі виконання державних контрактів (договорів) — для підтвердження дотримання вимог щодо якості товарів, робіт і послуг шляхом моніторингу функціонування системи менеджменту якості виконавця державного контракту (договору) з оборонних закупівель (далі — виконавець). 4. Під час реалізації зовнішньоекономічних договорів (контрактів) з експорту-імпорту товарів, робіт і послуг взаємне державне гарантування якості здійснюється за запитом уповноваженого органу держави-покупця до уповноваженого органу держави-постачальника на підставі міжнародних договорів щодо застосування системи взаємного державного гарантування якості (далі — міжнародні договори), умов зовнішньоекономічних договорів (контрактів) та вимог стандартів із забезпечення (гарантування) якості. Обмін інформацією та взаємний зв’язок між уповноваженими органами держави-покупця та держави-постачальника здійснюється через органи, які визначені міжнародними договорами, або через органи військового управління, які мають відповідні повноваження здійснювати міжнародну комунікацію. 5. Роботи з державного гарантування якості проводяться уповноваженим органом (представниками уповноваженого органу) у разі, коли державним замовником встановлено відповідні вимоги, проведено ідентифікацію, аналіз та оцінювання ризиків, за результатами яких виявлені ризики негативного впливу та доведено необхідність застосування механізму державного гарантування якості. Державне гарантування якості включає такі основні роботи: встановлення вимог щодо державного гарантування якості за результатами ідентифікації та аналізу ризиків; формування запиту на проведення робіт з державного гарантування якості; розроблення плану заходів та робіт; оцінювання відповідності системи менеджменту якості учасника відбору (виконавця); моніторинг функціонування системи менеджменту якості виконавця; інспектування виробничих процесів; формування звітних матеріалів за результатами державного гарантування якості. Під час проведення робіт з державного гарантування якості та після їх завершення уповноважений орган забезпечує зворотний зв’язок з державними замовниками та/або уповноваженими органами держав — членів НАТО і держав-партнерів. Зворотний зв’язок забезпечується шляхом документообігу, який здійснюється у паперовій або електронній (за наявності технічної можливості) формі (на адресу електронної пошти, засобами інформаційно-комунікаційної системи на або поштову адресу). З метою забезпечення об’єктивності та неупередженості проведення окремих робіт з державного гарантування якості, зокрема оцінювання системи менеджменту якості учасника відбору (виконавця) на відповідність стандартам із забезпечення (гарантування) якості, моніторингу функціонування системи менеджменту якості виконавця під час виконання державного контракту (договору) та інспектування виробничих процесів, уповноважений орган у разі потреби може утворювати комісії з державного гарантування якості. Визначення вимог щодо державного гарантування якості за результатами ідентифікації та аналізу ризиків 6. Державні замовники перед укладенням державного контракту (договору) та/або під час його виконання з метою визначення необхідності проведення робіт з державного гарантування якості проводять ідентифікацію та аналіз ризиків щодо товарів, робіт і послуг та учасників відбору. Порядок ідентифікації та аналізу ризиків щодо товарів, робіт і послуг та учасників відбору визначається державним замовником. 7. Під час ідентифікації та аналізу ризиків щодо товарів, робіт і послуг та учасників відбору опрацьовується інформація про: технічні характеристики та властивості товарів, робіт і послуг, зокрема ті, які можуть негативно вплинути на їх якість, технологічну (технічну) складність, умови виробництва, випробування, експлуатацію, обслуговування, ремонт тощо; результати виконання попередніх державних контрактів (договорів) та аналіз рекламацій; наявність технологій та (або) процесів, порушення яких мають високу ймовірність негативного впливу на якість товарів, робіт і послуг, стан виробничої бази, технічної документації, випробувальної бази, професійної підготовки персоналу; рівень залежності забезпечення життєвого циклу товарів, робіт і послуг від імпорту комплектувальних виробів, запасних частин, матеріалів та сировини; результати внутрішніх та зовнішніх аудитів системи менеджменту якості учасника відбору та результати інспектування виробничих процесів. 8. Для проведення ідентифікації та аналізу ризиків щодо товарів, робіт і послуг та учасників відбору можуть залучатися підприємства, установи і організації незалежно від форми власності, представництва державних замовників та органи військового управління. 9. За результатами ідентифікації та аналізу ризиків щодо товарів, робіт і послуг та учасників відбору складається протокол аналізу ризиків, в якому наводиться інформація про ризики негативного впливу з визначенням їх рівня (індексу), який є підставою для прийняття державними замовниками рішення про проведення робіт з державного гарантування якості. Проведення ідентифікації та аналізу ризиків щодо товарів, робіт і послуг та учасників відбору та розроблення протоколу аналізу ризиків здійснюються з урахуванням стандартів із забезпечення (гарантування) якості. 10. Наявність політичних, соціальних, економічних, юридичних та інших ризиків, які не пов’язані з ризиками щодо якості товарів, робіт і послуг та учасників відбору, але можуть впливати на виконання умов державного контракту (договору), може бути врахована під час прийняття державним замовником рішення про проведення робіт з державного гарантування якості. 11. У разі прийняття державним замовником рішення про проведення робіт з державного гарантування якості у державних контрактах (договорах) визначаються вимоги щодо державного гарантування якості, які спрямовані на забезпечення якості товарів, робіт і послуг, зокрема вимоги щодо системи менеджменту якості виконавця, його виробничих процесів та розроблення плану якості. 12. Якщо за результатами ідентифікації та аналізу ризиків встановлено, що необхідно провести роботи з державного гарантування якості, вимоги щодо державного гарантування якості визначаються державним замовником у тендерній документації. У разі проведення закупівель без використання електронної системи закупівель або закритих закупівель, вимоги щодо державного гарантування якості зазначаються в переговорній документації. Формування запиту на проведення робіт з державного гарантування якості 13. Порядок подання запиту на здійснення державного гарантування якості визначається державним замовником. 14. У запиті зазначається інформація про товари, роботи і послуги, виконавця (співвиконавців), форми та обсяги робіт з державного гарантування якості. До запиту додаються: проект або копія державного контракту (договору); документація на товари, роботи і послуги або посилання на її номер та місце зберігання (у разі, коли обсяг документації великий); протокол аналізу ризиків. У разі застосування стандартів НАТО серії AQAP або військових стандартів у контрактних вимогах до запиту може додаватися план якості, який розробляється виконавцем на початку виконання робіт за державним контрактом (договором) протягом не більше 30 робочих днів з дати укладення державного контракту (договору), якщо інше не передбачено умовами державного контракту (договору). 15. Уповноважений орган протягом 15 робочих днів з дня отримання запиту на проведення робіт з державного гарантування якості аналізує подану інформацію щодо її повноти та змістовності, перевіряє обґрунтованість висновків щодо оцінювання ризиків, узгоджує форми та обсяги робіт з державного гарантування якості, визначає разом з державним замовником умови проведення робіт з державного гарантування якості та надсилає державному замовнику письмове повідомлення (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційної системи або на поштову адресу) про прийняття запиту до виконання. У повідомленні про прийняття запиту до виконання зазначаються випадки та умови припинення робіт з державного гарантування якості. Якщо у запиті відсутня або наявна не в повному обсязі інформація про товари, роботи і послуги або виконавця, розгляд запиту на проведення робіт з державного гарантування якості уповноваженим органом призупиняється, про що державному замовнику надсилається повідомлення протягом одного робочого дня у паперовій або електронній (за наявності технічної можливості) формі (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційної системи або на поштову адресу) із зазначенням підстав. Уповноважений орган (представник уповноваженого органу) має право вимагати у державного замовника, який подав запит на здійснення державного гарантування якості, додаткову інформацію про виявлені ризики. 16. Під час здійснення оборонних закупівель за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) уповноважений орган на підставі запиту державного замовника має право замовити у відповідних органів держав — членів НАТО та держав-партнерів, з якими укладено міжнародні договори щодо застосування системи взаємного державного гарантування якості, проведення робіт з державного гарантування якості. 17. Запит подається у паперовій або електронній (за наявності технічної можливості) формі (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційної системи або на поштову адресу). Розроблення плану заходів та робіт 18. За результатами розгляду запиту на основі виявлених ризиків негативного впливу уповноважений орган розпочинає планування відповідних заходів та робіт з державного гарантування якості. Розроблення плану заходів та робіт здійснюється уповноваженим органом протягом строку, що не перевищує 10 робочих днів з дати надіслання державному замовнику повідомлення про прийняття запиту на проведення робіт з державного гарантування якості. 19. План заходів та робіт розробляється з урахуванням стандартів із забезпечення (гарантування) якості та встановлює обсяг робіт з державного гарантування якості та строки їх проведення. Строки проведення робіт з державного гарантування якості встановлюються з урахуванням строків виконання робіт за державними контрактами (договорами) та не повинні перевищувати строки дії державних контрактів (договорів). Під час розроблення плану заходів та робіт уповноваженим органом визначається представник (представники) уповноваженого органу для здійснення державного гарантування якості за державним контрактом (договором). 20. Проект плану заходів та робіт надсилається (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційної системи, на поштову адресу) державному замовнику на погодження. Державний замовник у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати його отримання, розглядає і погоджує проект плану заходів та робіт та повертає уповноваженому органу на затвердження. Копія затвердженого плану заходів та робіт надсилається (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційної системи, на поштову адресу) виконавцю протягом двох робочих днів з дати його затвердження. 21. Під час здійснення закупівель за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) планування заходів та робіт з державного гарантування якості здійснюється відповідно до положень міжнародних договорів між Україною та державами — членами НАТО, державами-партнерами щодо застосування системи взаємного державного гарантування якості, стандартів із забезпечення (гарантування) якості та умов зовнішньоекономічних договорів (контрактів). 22. Роботи з державного гарантування якості під час внутрішніх закупівель проводяться відповідно до Закону України “Про оборонні закупівлі”, умов державних контрактів (договорів) та стандартів із забезпечення (гарантування) якості. За рішенням державних замовників державне гарантування якості може здійснюватися на будь-якому етапі виконання державного контракту (договору) залежно від рівня (індексу) ризиків, які виникають (можуть виникнути) під час виконання державного контракту (договору). 23. Обсяг робіт з державного гарантування якості визначається залежно від рівня (індексу) ризиків негативного впливу щодо товарів, робіт і послуг, учасника відбору та/або виконавця з урахуванням умов державного контракту (договору) та включає: оцінювання відповідності системи менеджменту якості учасників відбору; моніторинг функціонування системи менеджменту якості виконавця під час виконання державного контракту (договору); інспектування виробничих процесів. Зазначені роботи можуть проводитися окремо або комплексно. 24. Для забезпечення проведення робіт з оцінювання відповідності системи менеджменту якості, моніторингу функціонування системи менеджменту якості виконавця під час виконання державного контракту (договору) та інспектування виробничих процесів виконавець зобов’язаний на вимогу уповноваженого органу (представника уповноваженого органу) надати доступ до місць виробництва, контролю, проведення випробувань і зберігання товарів, робіт і послуг, а також будь-яку технічну документацію та інформацію про виконання державного контракту (договору), зокрема: документацію щодо системи менеджменту якості виконавця; документацію на окремі виробничі процеси; технічну та виробничу документацію, у тому числі технічну специфікацію, конструкторську та технологічну документацію; загальний опис товарів, робіт і послуг та процесів її виробництва; інформацію про аналіз та оцінювання ризику (ризиків) негативного впливу, заходи щодо зниження негативного впливу на якість товарів, робіт і послуг оборонного призначення під час виробництва; перелік застосованих національних або інших стандартів, на основі яких здійснюється підтвердження відповідності товарів, робіт і послуг та виробничих процесів установленим вимогам; результати проведених досліджень та протоколи випробувань; результати аналізу виявлених невідповідностей товарів, робіт і послуг вимогам технічної документації, інформацію про прийняття, виконання та оцінювання результативності коригувальних заходів тощо. 25. Виконавець повинен забезпечити доступ представника уповноваженого органу до технічної документації щодо товарів, робіт і послуг, які постачаються (надаються) співвиконавцями, та документації щодо впровадженої у співвиконавців системи менеджменту якості, а також до проведення робіт з державного гарантування якості у співвиконавців. Вимоги щодо доступу до документації та здійснення державного гарантування якості у співвиконавців повинні бути визначені виконавцем у контрактах (договорах) із співвиконавцями. 26. Проведення робіт з державного гарантування якості, зокрема оцінювання відповідності системи менеджменту якості, моніторинг функціонування системи менеджменту якості та інспектування виробничих процесів здійснюється уповноваженим органом (представниками уповноваженого органу) із залученням у разі потреби комісій з державного гарантування якості. Оцінювання відповідності системи менеджменту якості учасників відбору 27. Оцінювання відповідності системи менеджменту якості учасників відбору здійснюється шляхом проведення відповідних аудитів з урахуванням національного стандарту ДСТУ ISO 19011 “Настанови щодо проведення аудитів систем управління”. 28. Оцінювання відповідності системи менеджменту якості учасників відбору проводиться з метою надання державному замовнику документального підтвердження того, що система менеджменту якості учасників відбору: спроможна забезпечити виконання вимог державного контракту (договору) щодо якості з наданням звіту з оцінювання спроможності; відповідає вимогам стандартів із забезпечення (гарантування) якості з наданням учаснику відбору сертифіката відповідності системи менеджменту якості. 29. Підтвердження спроможності системи менеджменту якості учасників відбору забезпечити виконання умов державного контракту (договору) здійснюється на етапі відбору виконавців перед укладенням державного контракту (договору). Строки проведення робіт з підтвердження спроможності визначаються державним замовником. 30. Перед проведенням оцінювання спроможності системи менеджменту якості уповноважений орган узгоджує з учасником відбору організаційні, правові та інші умови проведення оцінювання спроможності його системи менеджменту якості, зокрема строки проведення, перелік питань, які оцінюються та зазначаються у звіті з оцінювання спроможності системи менеджменту якості (далі — звіт з оцінювання спроможності). 31. Під час оцінювання спроможності системи менеджменту якості учасників відбору проводиться перевірка: документації системи менеджменту якості, в якій визначені заходи та засоби досягнення встановлених цілей, заходи щодо усунення ризиків, вимоги до товарів, робіт і послуг, інформація про організацію та здійснення контролю за виробництвом товарів, робіт і послуг з боку, виявлення невідповідності товарів, робіт і послуг вимогам технічної документації, наявність кваліфікованого персоналу; документів щодо перевірки системи менеджменту якості органами з оцінки відповідності під час проведення інспекційних аудитів системи менеджменту якості; наявності планів проведення внутрішніх аудитів системи менеджменту якості процесів забезпечення якості та заходів щодо вдосконалення таких процесів, документів з оцінювання результативності внутрішніх аудитів; результатів аналізу ефективності визначених основних процесів забезпечення якості, зокрема тих, що можуть вплинути на якість виконання державного контракту (договору); стану рекламаційної роботи та здатності системи менеджменту якості забезпечити своєчасне реагування на усунення порушень, зазначених в рекламаційних актах; інших процесів системи менеджменту якості, які впливають на забезпечення якості товарів, робіт і послуг під час реалізації державного контракту (договору). 32. Протягом двох робочих днів з дня завершення оцінювання спроможності системи менеджменту якості учасника відбору уповноважений орган (представник уповноваженого органу) складає звіт з оцінювання спроможності, в якому визначаються результати оцінювання з висновком “спроможна” або “не спроможна”. 33. Звіт з оцінювання спроможності подається державному замовнику у паперовій або електронній (за наявності технічної можливості) формі (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційної системи, або на поштову адресу) у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати його затвердження. 34. Якщо система менеджменту якості оцінена як “не спроможна” у звіті з оцінювання спроможності зазначаються підстави такого оцінювання. Державний замовник може надати учаснику відбору можливість для усунення протягом не більше одного місяця невідповідностей системи менеджменту якості, зазначених у звіті з оцінювання спроможності, з поданням державному замовнику та уповноваженому органу документів, що підтверджують факт їх усунення. За результатами аналізу поданих матеріалів, уповноваженим органом приймається рішення щодо визначення системи менеджменту якості як “спроможної”. 35. Оцінювання системи менеджменту якості учасників відбору на відповідність стандартам НАТО серії AQAP або військовим стандартам здійснюється у разі встановлення державними замовниками таких кваліфікаційних критеріїв або вимог щодо системи менеджменту якості учасників відбору та надання відповідного сертифіката відповідності. Вимоги щодо системи менеджменту якості визначаються державними замовниками відповідно до Закону України “Про оборонні закупівлі” під час встановлення кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору або укладення державних контрактів (договорів). 36. Оцінювання системи менеджменту якості учасників відбору здійснюється уповноваженим органом (представниками уповноваженого органу) шляхом проведення аудиту системи менеджменту якості учасників відбору та аналізу його результатів. До проведення аудиту системи менеджменту якості уповноваженим органом за погодженням з державним замовником можуть залучатися на договірних засадах органи з оцінки відповідності, які акредитовані Національним агентством з акредитації, або іноземні органи чи організації з оцінки відповідності. На підставі позитивних результатів аудиту уповноваженим органом видається сертифікат відповідності системи менеджменту якості учасників відбору стандартам НАТО серії AQAP або військовим стандартам (далі — сертифікат відповідності). Строк дії сертифіката відповідності становить три роки. З метою отримання документального підтвердження того, що система менеджменту якості функціонує відповідно до стандартів НАТО серії AQAP або військових стандартів, уповноважений орган може проводити перевірки функціонування сертифікованої системи менеджменту якості шляхом проведення наглядових аудитів. Проведення наглядового аудиту не повинне перевищувати одного року з дати видачі сертифіката відповідності за результатами первинного аудиту. Моніторинг функціонування системи менеджменту якості виконавців 37. Моніторинг функціонування системи менеджменту якості виконавців та її окремих елементів здійснюється на всіх етапах виконання державного контракту (договору) відповідно до плану заходів та робіт. 38. Під час моніторингу функціонування системи менеджменту якості виконавців здійснюється: оцінювання результативності функціонування зазначеної системи; виявлення та аналіз факторів, які перешкоджають досягненню результату; виявлення невідповідності процесів забезпечення якості товарів, робіт і послуг вимогам державних контрактів (договорів), технічної та технологічної документації; контроль виконання плану якості; моніторинг процесу управління за надходженням на виробництво матеріалів та комплектувальних виробів, які пройшли контроль якості та випробування; контроль стану ефективності зворотного зв’язку та корегувальних дій; аналіз стану рекламаційної роботи. 39. Моніторинг функціонування системи менеджменту якості виконавців здійснюється уповноваженим органом (представниками уповноваженого органу) із залученням у разі потреби комісій з державного гарантування якості протягом строку виконання державного контракту (договору). 40. За результатами моніторингу функціонування системи менеджменту якості оформлюється звіт, який надається державному замовнику (на адресу електронної пошти, або засобами інформаційно-комунікаційної системи, або на поштову адресу) у строки, які визначені у плані заходів та робіт. Якщо під час моніторингу виявлені критичні невідповідності системи менеджменту якості, які негативно впливають на виконання державного контракту (договору) або на якість товарів, робіт і послуг, уповноважений орган (представник уповноваженого органу) негайно повідомляє про це державному замовнику. Інспектування виробничих процесів 41. Якщо під час ідентифікації та аналізу ризиків або оцінювання спроможності системи менеджменту якості існує вірогідність виникнення ризиків негативного впливу окремих виробничих процесів на якість товарів, робіт і послуг, державний замовник приймає рішення щодо інспектування таких процесів. 42. Метою інспектування виробничих процесів є: моніторинг виявлених ризиків негативного впливу процесу на виконання державного контракту (договору); перевірка процесу забезпечення якості товарів, робіт і послуг на відповідність вимогам технічної та нормативної документації; оцінювання ефективності виконання плану якості; визначення заходів, спрямованих на зниження рівня (індексу) ризиків, пов’язаних з процесом (та/або мінімізацію їх впливу), підготовка пропозицій щодо їх реалізації; виявлення невиконання вимог до виробничих процесів щодо забезпечення якості та контроль за прийняттям і здійсненням коригувальних заходів. 43. Інспектування виробничих процесів здійснюється представниками уповноваженого органу відповідно до плану заходів та робіт. 44. За результатами інспектування виробничих процесів складається акт результатів інспектування процесу, в якому зазначаються найменування виробничого процесу, дані про відповідність виробничого процесу вимогам технічної документації, а у разі виявлення порушень вимог щодо забезпечення якості — інформація про їх вплив на якість товарів, робіт і послуг, а також пропозиції щодо проведення коригувальних заходів. Акт результатів інспектування процесу надсилається виконавцю та державному замовнику (на адресу електронної пошти, або засобами інформаційно-комунікаційної системи, або на поштову адресу). Формування заключного звіту про завершення робіт з державного гарантування якості 45. На етапі завершення робіт з державного гарантування якості уповноважений орган (представник уповноваженого органу) проводить перевірку здійснення заходів згідно з планом заходів та робіт. За результатами робіт з державного гарантування якості уповноважений орган (представник уповноваженого органу) готує заключний звіт про завершення робіт з державного гарантування якості (далі — заключний звіт). Якщо на вимогу державного замовника виконавець оформлює сертифікат відповідності товарів, робіт і послуг оборонного призначення з урахуванням стандарту НАТО AQAP-2070 або військового стандарту, уповноважений орган (представник уповноваженого органу) заповнює відповідний розділ сертифіката. 46. У заключному звіті зазначається інформація про повноту виконаних робіт з державного гарантування якості відповідно до запиту на державне гарантування якості та отриманих результатів їх виконання, зокрема стосовно: контролю за рівнем (індексом) ризиків; порушень та невиконання вимог щодо забезпечення якості під час виконання робіт з державного гарантування якості, проведення коригувальних заходів, їх ефективності; результативності процесів забезпечення якості виконавця та співвиконавців, рекомендацій для їх поліпшення. Заключний звіт може містити рекомендації державному замовнику щодо врахування результатів державного гарантування якості під час укладання з виконавцями інших державних контрактів (договорів) та формування відповідних запитів щодо державного гарантування якості. Повідомлення державного замовника про завершення робіт з державного гарантування якості та реалізацію його запиту здійснюється у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня завершення робіт, шляхом подання листа у паперовій або електронній (за наявності технічної можливості) формі (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційної системи, або на поштову адресу). Разом з повідомленням державному замовнику надсилається оформлений заключний звіт. Спори, що виникають між уповноваженим органом (представником уповноваженого органу) та виконавцем під час проведення робіт з державного гарантування якості, вирішуються ними шляхом проведення переговорів та консультацій. У разі потреби до переговорів та консультацій залучається державний замовник. Фінансування робіт з державного гарантування якості 47. Фінансування робіт з державного гарантування якості здійснюється за рахунок і в межах видатків, передбачених Державним бюджетом України на відповідний рік для Міноборони, інших державних органів, власних коштів підприємств, установ і організацій, залучених до проведення робіт з державного гарантування якості, міжнародної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством. Охорона державної таємниці та захист службової інформації 48. Роботи з державного гарантування якості виконуються з дотриманням вимог законодавства про державну таємницю та захист службової інформації. __________________ |