Головна сторінка бізнес-порталу "Леонорм"

 

ТОВ «НІЦ «ЛЕОНОРМ» є Офіційним партнером ДП «УкрНДНЦ» та уповноваженим на реалізацію Офіційних текстів НД в електронному вигляді. Строк надання послуги: протягом 1-2 робочих днів після надходження грошових коштів..

КОНТАКТИ НОВИНИ РЕЄСТРАЦІЯ МАГАЗИН НОРМАТИВНІ АКТИ ПОШУК (RUS)
 

МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 12 липня 2013 року N 309

Про затвердження Методичних рекомендацій

Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", з метою уніфікації встановлення єдиних вимог до розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України наказую:

1. Затвердити Методичні рекомендації щодо розробки положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Головного управління національних природних парків і заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.05.99 N 11 "Про затвердження документа "Методичні рекомендації щодо розробки положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України".

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Романова М. І.

 

Міністр

О. А. Проскуряков

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЩОДО РОЗРОБКИ ПОЛОЖЕНЬ ПРО ТЕРИТОРІЇ ТА ОБ'ЄКТИ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Методичні рекомендації розроблені відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (далі - Закон) з метою забезпечення єдиного методологічного підходу до розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України (далі - Положення).

1.2. Методичні рекомендації визначають основні вимоги до оформлення та змісту Положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України (далі - ПЗФ).

1.3. У Положеннях визначаються завдання, природоохоронне, наукове, освітнє, рекреаційне, культурне значення природних комплексів та об'єктів, особливості природоохоронного режиму, характеру функціонування територій та об'єктів ПЗФ.

II. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ТЕКСТУ ПОЛОЖЕННЯ

2.1. Текст Положення друкується державною мовою на папері формату А-4 (210 х 297 мм), з одного боку аркушів. Для друкування використовується гарнітура Times New Roman, шрифт розміром 12 - 14 друкарських пунктів.

2.2. Першим аркушем Положень вважається титульна сторінка. Розділи Положень повинні мати наскрізну порядкову нумерацію, яка позначається арабськими цифрами з крапками (наприклад: 1., 2., 3.), пункти розділів - наскрізну в межах розділу порядкову нумерацію, яка позначається арабськими цифрами, через крапку після цифри, яка є номером розділу (наприклад: у розділі 1. пункти нумеруються 1.1., 1.2., 1.3.). У разі необхідності подібним чином нумеруються підпункти, наприклад, підпункти пункту 1 розділу 1 повинні мати наскрізну у межах підпункту нумерацію: 1.1.1., 1.1.2., 1.1.3. і т. д.

2.3. Оформлення титульної сторінки передбачає зазначеної повної назви території або об'єкта ПЗФ відповідно до рішення про його створення чи оголошення, засвідчення Положення шляхом його затвердження. Гриф затвердження складається із слова "ЗАТВЕРДЖЕНО", назви виду документа, яким затверджується створений документ, у називному відмінку із зазначенням його дати і номера.

Наприклад:

2.4. Гриф затвердження розміщується у правому верхньому куті першого аркуша Положення.

2.4.1. Положення про території та об'єкти ПЗФ загальнодержавного значення затверджуються наказом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

2.4.2. Положення про території та об'єкти ПЗФ місцевого значення затверджуються наказом органу, уповноваженого згідно із Законом України "Про природно-заповідний фонд України" (далі - уповноважені органи) на місцях.

2.5. Положення мають бути погодженими шляхом оформлення відповідного "Аркуша погодження", що включає найменування посади особи, якою погоджується Положення (включаючи найменування установи), особистий підпис, ініціали, прізвище та дату погодження. Підпис посадової особи скріплюється гербовою печаткою. Перелік установ та організацій, що погоджують Положення, викладається в ієрархічному порядку.

Аркуш погодження оформляється за такою формою:

АРКУШ ПОГОДЖЕННЯ

Положення про _____________________________________________
                                 (назва території або об'єкта ПЗФ)

Найменування посади підпис ініціали, прізвище

Дата

2.5.1. Положення про території та об'єкти ПЗФ загальнодержавного значення погоджують:

структурний підрозділ Мінприроди, до повноважень якого відноситься забезпечення організації, охорони та використання природно-заповідного фонду;

уповноважені органи на місцях;

землекористувачі (землевласники) земельних ділянок, у межах яких розташовані території та об'єкти ПЗФ.

2.5.2. Положення про території та об'єкти ПЗФ місцевого значення погоджують землекористувачі (землевласники) земельних ділянок, у межах яких розташовані території та об'єкти ПЗФ.

III. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ ПОЛОЖЕННЯ

3.1. Положення про території та об'єкти ПЗФ, управліннями якими здійснюється спеціальними адміністраціями, складаються із таких розділів: "ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ", "МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ", "УПРАВЛІННЯ", "СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ", "ОХОРОНА", "НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ", "ЕКОЛОГІЧНА ОСВІТНЬО-ВИХОВНА ДІЯЛЬНІСТЬ", "РЕКРЕАЦІЯ", "ФІНАНСУВАННЯ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ", "МАЙНО", "ЗВІТНІСТЬ І КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ", "МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ", "ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ". При розробленні змісту Положення необхідно враховувати режим та основні завдання відповідної території або об'єкта ПЗФ, наприклад, у зміст Положення про природний заповідник, ботанічний сад розділ "РЕКРЕАЦІЯ" не включається.

Для територій та об'єктів ПЗФ, які не мають спеціальних адміністрацій, Положення містять такі розділи: "ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ", "МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ", "РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА", "ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА", "ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ".

3.1.1. У розділі "ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ" надається: загальна інформація про статус території або об'єкта ПЗФ; вказується повна назва документа, на підставі якого створено (оголошено) територію або об'єкт ПЗФ; зазначається місцезнаходження даної території або об'єкта (область, район, селище, урочище тощо); надається короткий географічний опис, історична довідка та історія створення території або об'єкта ПЗФ і попередніх рішень органів влади щодо її збереження чи охорони; вказується загальна площа (відповідно до рішення про створення/оголошення); надається перелік територій, які увійшли до об'єкта ПЗФ (опис, площа, квартали, виділи тощо); зазначається форма власності земельної ділянки, на якій створено/оголошено територію або об'єкт ПЗФ; надається перелік її землекористувачів, їх повна назва і підпорядкованість, або вказуються її землевласники. Якщо землекористувачів (землевласників) декілька, необхідно вказати, яка частина площі території або об'єкта ПЗФ припадає на кожного з них. Розкривається питання щодо статусу юридичної особи території або об'єкта ПЗФ. Вказуються основні законодавчі і нормативно-правові акти, якими в своїй діяльності на території об'єкта ПЗФ керується спеціальна адміністрація, землекористувач (землевласник). Вказуються повна юридичні та поштова адреси спеціальної адміністрації, землекористувача або землевласника.

3.1.2. У розділі "МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ" зазначаються: мета створення та основні завдання об'єкта ПЗФ, підготовлені відповідно до рішення про його створення/оголошення, наукового обґрунтування та вимог законодавства згідно його категорії та статусу.

3.1.3. У розділі "УПРАВЛІННЯ" визначаються: організаційна структура спеціальної адміністрації території або об'єкта ПЗФ; порядок призначення та звільнення з посади директора; основні обов'язки і права директора, спеціальної адміністрації; порядок затвердження штатного розпису. Для тих територій та об'єктів ПЗФ, які не мають спеціальних адміністрацій, у Положеннях визначаються особливості, пов'язані з їх перебуванням у сфері управління, установ, підприємств, організацій, що виступають в якості землекористувачів (землевласників).

3.1.4. У розділі "СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ", згідно з категорією території або об'єкта ПЗФ, враховуються вимоги статей 15 - 38 Закону та вказується таке: науково обґрунтовані екологічні вимоги, норми і правила, що забезпечують збереження, охорону і використання природних комплексів та об'єктів; зонування (при диференційованому режимі охорони); перелік видів діяльності, що заборонені або певним чином обмежені; перелік дозволених видів діяльності, що не впливають на розвиток природних процесів та не створюють загрозу негативного впливу на природні комплекси та об'єкти; інформація щодо охоронної зони, її межі та режим, рішення органу місцевого самоврядування про виділення охоронної зони, землекористувачів охоронної зони; загальний та спеціальний порядки використання природних ресурсів.

3.1.5. У розділі "ОХОРОНА": порядок організації служби державної охорони; склад служби державної охорони, основні завдання служби державної охорони, обов'язки та повноваження працівників служби державної охорони; порядок здійснення управління службою державної охорони, загальний порядок відповідальності за порушення режиму в межах територій та об'єктів ПЗФ та їх охоронних зон, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок правопорушень, а також контроль за додержанням режиму, для територій та об'єктів, управління якими здійснюється спеціальними адміністраціями.

3.1.6. Розділ "НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ" розкриває: особливості, мету організації наукових досліджень, моніторингу територій та об'єктів ПЗФ, наявність наукового підрозділу (підрозділів), відповідних лабораторій, основні напрями наукових досліджень, особливості взаємодії спеціальної адміністрації території та об'єкта ПЗФ з іншими науково-дослідними організаціями, установами, підприємствами та учбовими закладами, роботи наукової або науково-технічної ради, тощо.

3.1.7. Розділ "ЕКОЛОГІЧНА ОСВІТНЬО-ВИХОВНА ДІЯЛЬНІСТЬ" містить: мету, напрямки, особливості організації та здійснення екологічної освітньо-виховної діяльності спеціальної адміністрації території або об'єкта ПЗФ, які визначаються відповідно до законодавства та мети створення.

3.1.8. Розділ "РЕКРЕАЦІЯ" розкриває основні напрямки провадження діяльності спеціальної адміністрації території або об'єкта ПЗФ, що спрямована на відновлення розумових, духовних і фізичних сил людини шляхом загальнооздоровчого і культурно-пізнавального відпочинку, туризму, санаторно-курортного лікування, любительського та спортивного рибальства тощо.

3.1.9. Розділ "ФІНАНСУВАННЯ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ" включає: порядок і джерела фінансування; порядок використання коштів; порядок організації діяльності для забезпечення функціонування спеціальної адміністрації території або об'єкта ПЗФ - створення відповідних структурних підрозділів, порядок встановлення плати за діяльність та надання платних послуг; інформацію про наявність екологічного фонду; пільги, надані спеціальній адміністрації території або об'єкту ПЗФ, згідно законодавства.

3.1.10. У розділі "МАЙНО" визначається склад майна спеціальної адміністрації території або об'єкта ПЗФ та порядок розпорядження ним.

3.1.11. У розділі "ЗВІТНІСТЬ І КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ": порядок звітування про діяльність спеціальної адміністрації території або об'єкта ПЗФ та порядок здійснення контролю за її діяльністю.

3.1.12. Розділ "МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ" визначає основні завдання спеціальної адміністрації території або об'єкта ПЗФ у галузі міжнародного співробітництва.

3.1.13. У розділ "ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ" зазначається, що зміна меж, категорії та скасування статусу території або об'єкта ПЗФ проводяться відповідно Закону.

3.1.14. У розділі "ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА" зазначається: загальний порядок відповідальності за порушення режиму в межах території або об'єкта ПЗФ, а також порядок відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок правопорушень.

IV. ВИМОГИ ЩОДО ДОДАТКІВ ДО ПОЛОЖЕННЯ

4.1. До Положення додається завірена уповноваженими органами на місцях схема розташування території або об'єкта ПЗФ на фрагменті топографічної карти або матеріалів землеустрою масштабу 1:25000, або 1:10000, які відображають розміщення та прив'язку території та об'єкта ПЗФ до державної системи координат.

 

Директор Департаменту
заповідної справи

В. В. Канцурак


Назад

 


ПРОДУКЦІЯ ТА ПОСЛУГИ

СУПРОВІД ПРОДУКТІВ

 СИСТЕМИ

ПОСИЛАННЯ

КЛІЄНТИ

ПАРТНЕРИ

Сторінка "ЛЕОНОРМ" на facebook

    БД «Електронний Реєстр Технічних регламентів України  Актуалізація Ваших НД   http://www.germiona.com.ua/  
 

 

Copyright © 2004-2025, ЛЕОНОРМ.